Leviathan

 

 

Na tento článek je přesměrováno heslo Leviathan. O knize Thomase Hobbese pojednává článek Leviathan (kniha).

O ložisku zemního plynu pojednává článek Leviatan (ložisko zemního plynu).
„Zničení Leviatana“ – rytina Gustave Doré z roku 1865

Leviatan[1] nebo livjátan[2][3] (hebrejsky: לִוְיָתָן, Livjatan, doslova „stočený, zkroucený“) byla biblická mořská příšera, o které je psáno ve Starém zákoně, jinak též Tanachu (Kniha žalmů 74:13-14; Kniha Jób 41;Kniha Izajáš 27:1).

Slovo leviatan se v průběhu staletí (stejně jako jeho suchozemský pandán behemot) stalo synonymem ke kterémukoli velkému monstru či příšeře. V moderní hebrejštině slovo prostě znamená velryba[4] (takto, přesněji starým tvarem velryb, jej na některých místech překládá i Bible kralická[5]).

 

 

 

Leviatan v Bibli

Slovo Leviatan se v Bibli objevuje pětkrát, někdy se o něm mluví jako o velrybě:

  1. Proroctví Izaiáše Proroka 27:1
  2. Kniha žalmů 74:14
  3. Kniha žalmů 104:25,26
  4. Kniha Jobova 3:8
  5. Kniha Jobova 41:1-34

Leviatan je také nepřímo zmíněn v Knize Genesis 1:21.

Křesťanství

Dle křesťanské interpretace se Leviatan často považuje za vodní příšeru, jakéhosi silného tvora, který vzbuzuje strach (Izaiáš 51:9). Toto slovo bylo také použito pro Boží odpůrce, například Ďábla – biblickou duchovní bytost (Kniha Izaiáš 27:1) – nebo egyptského krále (Ezechiel 29:3-5).

Někteří bibličtí učenci považují Leviatana za alegorii sil chaosu, které existovaly před stvořením světa. V Knize žalmů, kapitola 74., verše 13.-14. se praví: „Ty silou svou rozdělil jsi moře, a zdrtil hlavy draků ve vodách.“ a „Ty jsi zdrtil hlavy Leviatanovi, dal jsi jej za pokrm stvořením divočiny.“ Bůh vzal pak zpět vodu a zničil mořské monstrum Leviatana, aby mohl přetvořit Zemi k obrazu svému.

Obrázek Leviatana, často v grimoárech, od neznámého umělce.

Leviatan se dále objevuje v několika apokryfních textech.

Satanismus

anti-morálním satanismu je Leviatan jedním ze čtyř princů pekla. Představuje číslo třimodrou barvu a chaos. Jeho elementem je voda, ze které je člověk složen. Zastupuje taky jednotnost pořádku a chaosu, hmoty a antihmoty, jin a jang. Směr je západ, protože symbolizuje chaos a nepořádek.