Nostradamus (prorok)

 

 

Michel de Nostredame zvaný Nostradamus (* 14. prosince 1503Saint-Rémy-de-Provence - 2. července 1566Salon-de-Provence) byl francouzskýlékař, který proslul jako prorok. Narodil se v rodině Židů konvertovaných na křesťanství. V patnácti letech, kdy studoval v Avignonu, byl již zkušenýmastrologem, který vysvětloval nebeské jevy spolužákům. Roku 1529 začal studovat lékařskou vědu na univerzitě v Montpellieru. Věnoval se zejména starým lékařským a filozofickým textům, anatomii a lékopisu. Po získání diplomu se zdokonaloval v Agenu pod dohledem lékaře filologa Julese-Césara Scaligera.

Jeho manželka a dvě děti podlehly morové epidemii. Po jejich smrti počal Nostradamus studovat morovou problematiku v Marseilles a v Aix-en-Provence. Stal se z něj odborník, který na rozdíl od většiny současníků nevěřil, že mor je nezvratným Božím prokletím. Snažil se vyrobit lék na bázicypřišekosatce, červené růže a dalších složek. Tvrdil, že všichni, kdo si touto směsí potřou rty, jsou před morem chráněni. Navrhoval hygienickáopatření, radil polévat vše octem a rostlinnými esencemi kvůli dezinfekci, chránit si nos a ústa, mýt si ruce před jídlem a podobně.

Stejně jako všichni tehdejší lékaři používal i Nostradamus k určování příčin nemocí astrologii. V té době se věřilo, že všechny části těla jsou ovlivněny pohybem planet a jejich konstelacemi. Pomocí hvězd se dostává ke svým proroctvím. Když v jednom z nich předpověděl téměř do detailu smrt Jindřicha II., získal si důvěru Kateřiny Medičejské, která jej přijala do svých služeb. Vrcholu kariéry dosáhl roku 1564, kdy byl jmenován dvorním lékařem a rádcem krále Karla IX. O dva roky později umírá Nostradamus v Salon-de-Provence jako jeden z nejuznávanějších mužů francouzského království.

 

Nostradamova proroctví

Vydání Nostradamových centurií z roku 1589

Kromě úcty a reputace si již od prvního vydání proroctví roku 1555 Nostradamus vysloužil posměch a odpor. Jedním z nejzuřivějších odpůrců se stal jeho bývalý mistr, lékař Scaliger, který tvrdil, že Nostradamovy předpovědi jsou snůškou lží a výmyslů. Ani později na tom nebyl o nic lépe. V 19. stoletíse dokonce jeho jméno vžilo ve francouzštině jako synonymum pro „mága, kouzelníka“ používané podle Littrého slovníku pouze v posměšném významu. Ku prospěchu mu nebylo ani to, že jeho výroky byly používány k politické propagandě. Například během druhé světové války interpretoval Goebbelsněkterá jeho čtyřverší jako předzvěst porážky spojeneckých vojsk. Po útoku na World Trade Center se na Internetu objevily verše, v nichž údajně Nostradamus tuto událost předpověděl. Ve skutečnosti šlo o montáž z několika čtyřverší nebo o falešnou napodobeninu. Jisté však je, že Nostradamus v jednom z jeho veršů předpověděl cloudové hraní.

V každé době existovali lidé, kteří Nostradama hájili a hájí. Podle nich samotné životopisné údaje svědčí o tom, že mínil své předpovědi upřímně. Byl prototypem renesančního člověka s širokým záběrem. Věnoval se lékařské vědě, literatuřeastronomiiastrologii, výrobě léků atd. Nesrozumitelnost a tajuplnost jeho proroctví je podle jeho příznivců dána tím, že žil v nebezpečné době, v níž bylo třeba mít se na pozoru.

Právě nejednoznačnost Nostradamových čtyřverší svádí mnohé, aby se pokusili o konkrétní výklad. Není to jednoduché. V prvé řadě v 16. stoletíneexistovala jednotná typografie. Pravopis jednotlivých slov se od jednoho vydání k dalšímu mění, až může dojít k naprosté změně původního významu. Například z výrazu Par le cinquiesme (= skrze pátého/ý/ou) se postupem času stává Carle cinquiesme = Karel V. Druhým kamenem úrazu je volnost, jakou si sám autor dopřál při psaní čtyřverší. Používá často archaickou, někdy i originální větnou skladbu, francouzské výrazy míchá s latinskými, řeckými a provensálskými. Hraje si s anagramy, hojně využívá alegorických obratů a mytologických narážek. Sám přiznává, že některá slova upravil. To vše činí z jeho veršů tvrdý interpretační oříšek. Některé naopak zarážejí svou přesností. Nejslavnějším je v tomto ohledu pětatřicáté čtyřverší z první stovky veršů, které podle Nostradamových současníků předpovědělo smrt krále Jindřicha II. Hovoří se v něm o dvou lvech, starém a mladém, kteří se utkají v zápase. Mladý lev při něm starému vypíchne oko a zraněný sok posléze umře v krutých bolestech. Jindřich II. skutečně zemřel na následek poraněného oka, které mu při turnaji v Paříži probodl kopím mladý hrabě Montgomery.

Mezi vykladači Nostradamových veršů existuje přinejmenším jeden, který se nespletl. Jean-Charles de Fontbrune na základě čtyřverší předpověděl rok předem zvolení Francoise Mitterranda francouzským prezidentem a atentát na papeže Jana Pavla II. v roce 1981. Jeho kniha se v té době prodávala rychlostí 5 000 exemplářů za den.

 

 

Nostradamus předpovídá, že mezi koncem roku 2010 (nebo začátkem 2011) a rokem 2015 budou rozpoutány dvě velké války, které na severní polokouli zredukují počet obyvatelstva na 50%. Ti, co přežijí vojenské údery, zahynou žízní nebo na následky použití chemických zbraní. Dále prorok upozorňuje, že kdo si v předcházejícím období – jež on sám označuje za éru největšího blahobytu v dějinách světa – zachová jasnou hlavu a připraví se na hrozící apokalypsu, ten bude v patřičný okamžik vědět, jak si má počínat. Nostradamus tvrdí, že jeho předpovědi jsou důležité zvláště pro generace žijící v letech 1615-1655, 1915 a 2015, kolem r. 2550 a 2700- 3080.

2010 – “ Čtyři nájemní vrahové – strašlivá válka nastane. Velký nepřítel lidského rodu. Bude ještě horší ten děd – jedenáctka zplodí dvě války.  Železem, ohněm, vodou – krvavé a nelidské.“

Opět narážka na čtyři atentáty v průběhu jednoho týdne – válka postihne celé lidstvo. „Jedenáctka“ = rok 2011.

2011 – „Mezi Iónskými kuchyněmi – nebezpečná příprava. Bude břemenem okolojdoucí pohrobek. V horách to nejhorší jde kolem bez zatížení. Bradatými nepozorován – na trůnu se raduje vévoda z léčky.“

Iónský – chemie. Dědičné hříchy pro děti – je šance přežít v horách a ve speciálních podzemních krytech.

2013 – “ Mezi nízkými – nezbytnost znovukoupených zvířat. Jeví se deset – vedeno k vítězství ve větru dvoupolitické ligy. Schovaní vojáci řídí hrozivé zbraně. Ne daleko čas vyzkoušení protipólného města.“

Zamoření vegetace – hyne užitkový dobytek – jižní polokoule se též zamíchala do války – rakety.

2014 – “ Urna telete – když přijdou roky rad, které se samy vzdávají. Říká stádo plašit – z obavy před vítězným princem. Budou hojně provázeny sestrami hnisavých vřídků. Částečně se nestaly samotákami.“

Konec katastrofického období – kožní onemocnění – nemocní nebudou izolováni – špatné ošetřovací metody.

2015 – “ Dvě války, provázené žízní, povede starý vůdce ve čtyřech letech. Mimořádného dne – syn zapře hlídače. Uprostřed moci života – přijde smrt – drsná a dlouhá v jedenáctém. Senát na ostrově umírá – dlouze a lehce.

Válku rozpoutá nějaký starý státník – na vrcholu blahobytu přijde nečekaně válka. V jedenáctém – ke konci r. 2010 nebo začátkem 2011. V této válce bude hlavní úder namířen proti Velké Británii.

Podle Nostradama bude vzájemná nenávist křesťanů a muslimů pravou příčinou vzniku války. Ta skončí pomsti-chtivým tažením, v němž má být zničena Ka´ba, největší svátost islámu.

Nostradamus se na toto tažení, jehož důsledky zná, dívá s obavami. Se slovy „v Římě bude zvolen syn krvavé vlny“ odsuzuje papeže, který po tažení volá. Co bude dál? Oběti války mají co dělat samy se sebou, celé oblasti jsou neobyvatelné, protože byly zasaženy chemickými bojovými látkami, infrastruktura zemí je rozbita. Nostradamus popisuje situaci na severní polokouli s tím, že náplní života lidí, co přežili, budou modlitby. Šok odezní a jedinci, kteří včas odešli na jižní polokouli či do hor, se vrátí a začnou budovat nový život. A jak jinak: Na celé severní polokouli začnou boje o pozemky a půdu, státní hranice…

 

Film Nostradamus https://uloz.to/xZ1eYuS/nostradamus-cz-avi